İyotsuz Sofra Tuzu

İyotsuz Sofra Tuzu

Fiyat : Belirtilmemiş.

İyotsuz tuz, kullanımı insanlarda farklı durumlarda geçerlidir. Bütün insanların vücutlarının belirli bir oranda iyota ihtiyacı vardır. Özellikle de çocukluk dönemlerinde vücudun gelişimi için çok önemlidir. Türkiye’de çıkarılan tuzların çoğunluğunda iyot eksikliği vardır. Tuzun içerisinde doğal olarak bulunan bir madde değildir. Yani tuz çıkarıldığı hali ile iyot içermez. İnsan vücudu için gerekli iyotu almanın yolu olarak da tuzlara iyot eklemektir. Vücut için gereken iyot alınmadığı takdirde bir çok sağlık sorununa neden olur.

İyot insan sağlığı ve gelişimi için çok gerekli minerallerin adıdır. Bebek ve yetişkinler için önemi büyüktür. Her bireyin günde bir toplu iğne başı kadar iyot alımı yapması gerekir. İnsan vücudunda eksik olan iyotun alımı, troid bezi hormonlarının gelişimi ve yapımı için gerekli bir mineraldir.

Toplumun hemen hemen hepsinin kullandığı bir madde olan tuzun içerisine insanlarda iyot eksikliğinin giderilmesi için eklenir. Yalnız burada önemli olan vücudunda yeterli miktarda iyot olan insanlar içinde tam tersine kullanılması çok sakıncalı olan iyotlu tuzlar yerine iyotsuz tuzlar kullanılmalıdır.

Bu türde kişilerde eğer iyotlu tuz kullanmaları durumunda kişide özellikle troid bezi guatr gibi rahatsızlıklar oluşur. Bu rahatsızlık ileride troid kanserine bile dönüşür.

O yüzden çocuklarda iyot ekliği olmaması için iyotlu tuz kullanımı, yetişkinlerde ise iyotsuz tuz kullanımı önerilir. Troid bezi rahatsızlıkları olan hastalarda iyot takviyesi ters etki yapar. Aslında guatr olduğu bilmeyen ve iç guatr dediğimiz hastalığı olan kişiler için iyotsuz tuz kullanımı sağlıklarını korumak için önemlidir.
İyotsuz tuz, sadece yetişkin kişilerde kullanımı önemli olan bir tuz çeşididir. Bireylerin iyot oranlarını kontrol ettirerek yeterli miktarda olanların kullanılması için üretilmiştir. Çünkü iyot alımına devam etmesi kişilerin çok ağır troid hastalıklarına yakalanmasına ve guatr gibi kanser gibi hastalıklar sonucu hayatını kaybetmesine engel olur. Sağlıkla kalın.